Zhrnutie Fortuna Ligy 2016/2017 - 2. časť

Autor: Gabriel Vass | 4.6.2017 o 21:26 | (upravené 7.6.2017 o 10:01) Karma článku: 3,31 | Prečítané:  650x

V tejto časti blogu chcem v krátkosti okomentovať výkony jednotlivých tímov a tiež pridať na záver aj moju ideálnu jedenástku. 

11. miesto - 1. FC Tatran Prešov

Po minuloročnom postupe z druhej ligy Prešovčania vyzdvihli, že postúpili najmä s odchovancami. Ale na druhej strane, mali obavy, či zvládnu aj Fortuna Ligu. Vyzerá to tak, že tá kvalita tam naozaj chýbala. Sezónu začal na trénerskom poste, klubová legenda, Stano Varga. Avšak po nepresvedčivých výsledkoch sa ho rozhodli nahradiť Miroslavom Jantekom. Ani táto zmena však nijak výrazne nepomohla. Prešovu zahralo do karát odstúpenie Myjavy, ináč by boli jasným adeptom na zostup. Celú jar teda mohli hrať uvoľnene, a pripravovať sa herne na ďalší ročník. Uvidíme, čo prinesie, avšak bez hráčov, ktorí spĺňajú prvoligové kritériá, to nepôjde. Tiež musia vyriešiť otázku, kde budú hrať budúcu sezónu. Lebo ako sme si mohli na jar všimnúť, 80km vzdialený popradský štadión, domácich príliš neláka. 

Priemerná návštevnosť: 1249 divákov (8. miesto)

 

10. miesto - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble

Ako sme si pri ViOn-e zvykli, každoročne okupujú spodné priečky tabuľky. A tentokrát opäť ničím neprekvapili. Skončili len o 3 body pred Prešovom a podobne ako u východniarov, aj v ZM počas sezóny menili trénera. V priebehu jari do klubu prišiel tréner Juraj Jarábek, ale výsledky sa nijak výrazne nezmenili. Moravce sú takou šedou myškou súťaže. Vždy sa im nejakým spôsobom podarí nazbierať dostatočný počet bodov na záchranu, a tým pádom sú v klube asi spokojní. 

Priemerná návštevnosť: 1219 divákov (9. miesto)

 

9. miesto - FK Senica

Pri Senici ani nie je zaujímavá otázka, že ako hrali túto sezónu, ale že či vôbec budú hrať tú budúcu. Záhoráci, ako sme u nich boli pre pár rokmi zvyknutí, sa postupne vytrácajú z horných pozícií. Ako sa hovorí, za málo peňazí, málo muziky. V Senici to do bodky sedí. Hovorí sa o podlžnostiach voči hráčom. Tiež sa na jeseň pošuškávalo o záhadnom investorovi z Rakúska, avšak celé to nejak utíchlo.  Sám tréner na konci sezóny nevedel povedať, čo bude so Senicou v ďalších mesiacoch. Ku cti im slúži, že majú veľmi kvalitnú mládež, takže sezónu mohli dohrať aj s dorastencami, ktorí sa vo FL ani veľmi nestratili. Bez peňazí si však kvalitných hráčov dovoliť nemôžu. Pred rokom sme mali tri tímy zo Záhoria, o rok možno nebude ani jeden. Nechajme sa však prekvapiť, a možno sa im podarí získať investora. 

Priemerná návštevnosť: 1031 divákov (10. miesto)

 

8. miesto - MFK Zemplín Michalovce

Michalovce tento rok ukopali pokojný stred tabuľky, výrazne nesklamali, a ani výrazne neoslnili. Za zmienku stojí návrat Žofčáka a fakt, že na jar sa zúčastnili Tour de Slovakia. Je to ďalší z tímov, ktorý si vyskúšal kočovný život bez vlastného štadióna. Výraznejší zápis ako v lige však zaznamenali v pohári, kde sa dostali až do semifinále. Kým hrali doma, mali tiež celkom slušné návštevy. 

Priemerná návštevnosť: 1802 divákov (5. miesto)

 

7. miesto - FC DAC 1904 Dunajská Streda

Mužstvo dvoch tvárí. Pred sezónou majiteľ vyhlásil novú víziu tohto klubu. Začala sa stavať nová DAC Aréna, otvorila sa akadémia, a angažovali mladý trénerský tím (Németh, Borbély B., Fodrek). Začiatok sezóny však bola jedna veľká katastrofa. Prvých 9 zápasov v rade prehrali, a kvôli výstavbe štadióna sa dočasne utáborili v Senci. Prišli však zmeny, a žlto-modrí boli razom ako vymenení. Na trénerský post zasadol Csaba László, otvorila sa DAC Aréna a odštartovala spanilá jazda. 16 zápasov bez prehry, 5 víťazstiev za sebou, plné tribúny. Tŕňom v oku však zostáva vypadnutie v pohári s Popradom, a nezvládnutie bojov o EL. Chýbali tie body z jesene. DAC mal však suverénne najvyššie návštevy v lige, aj napriek tomu že hrali časť sezóny v Senci. Uvidíme čo prinesie nasledujúca sezóna, ale vyzerá to tak že v Dunajskej Strede svitá na pekné časy. 

Priemerná návštevnosť: 4252 divákov (1. miesto)

 

6. miesto - FC Spartak Trnava

Tak pekne to začalo. V lete útok na EL, zastavila ich až Austria po penaltách. Slušné výkony, relatívne plné tribúny, ale potom sa niečo stalo a v Trnave to išlo dolu vodou. Vo vnútri klubu to akosi zomiera a prejavuje sa to aj na ihrisku. Diváci vyjarili svoj názor rôznymi transparentami, a nakoniec aj svojou neprítomnosťou na tribúnach. Ževraj v Trnave nie sú financie, a pár ľudí v zákulisí klubu to rozbíja. Majú síce krásny štadión, ale nemajú adekvátne tréningové zázemie, nemajú peniaze na kvalitných hráčov, a keby aj mali, ich skauting je jedna totálna katastrofa. Keď aj prinesú niekoho, tak po sezóne odíde lebo "nesplnil očakávania". Je mi veľmi ľúto Mira Karhana, že takto musel skončiť. On za to nemohol, varil z toho, čo mal k dispozícii. Ak sa niečo zásadné v klube nestane, tak v ďalšej sezóne môžeme očakávať pokračovanie tejto smutnej telenovely. A žiadny Maestro to dokopy nedá. Tréner bol v tomto roku ten najlepší článok v celkom klube.  

Priemerná návštevnosť: 3187 divákov (2. miesto)

 

5. miesto - FO ŽP Šport Podbrezová

Podobne ako DAC, aj Podbrezová je mužstvo dvoch tvárí. Avšak na Horehroní to bolo opačne. Slovenský Leicester na jeseň valcoval. Nikto netuší ako to robili, tiež mali svojho Vardyho v podaní Pavla Šafranka, avšak v zime spravili trejd, a putoval do DAC, namiesto Polievku. Osudová chyba. Kým v DAC bol Paľo jeden z najlepších hráčov, Polievka vyslovene sklamal. Cela jarná časť sezóny bola pre Podbrezovú jedna veľká katastrofa. Síce bojovali o EL až do posledného kola, ale podľa môjho názoru sa tam zaslúžene nedostali. Môžu byť radi aj za to sympatické 5. miesto. Možno keby Myjava neodstúpila, všetko by bolo inak. Ale na keby sa nehrá. V ďalšej sezóne majú možnosť dokázať, že tento rok to nebol len výkrik do tmy. 

Priemerná návštevnosť: 1596 divákov (7. miesto)

 

4. miesto - AS Trenčín

V Trenčíne začali rok akciou podobnou Black Friday. Berte kým je na predaj. Skončilo to odchodom 9-tich hráčov a totálnym sklamaním. Či už herne, alebo výsledkovo. Po jesennej časti by nikto na Trenčín nestavil ani cent, že uhrajú EL. Nejakým zázrakom však na jar začali hrať, a potichučky sa šplhali v tabuľke nahor. Tri kolá pred koncom si mnohí možno všimli, že aha, veď ešte tu je aj ten Trenčín. A naozaj, výhra nad Slovanom v nadstavenom čase im výrazne pomohla. Posledné kolo s Prešovom už bolo len o tom, s akým debaklom pôjde súper domov. Štyri kusy boli tak akurát. Z tohto ročníka by som vyzdvihol najmä príchod Beridzeho. Chcel by som povedať, že je budúcnosťou klubu, ale nemôžem, lebo do dvoch rokov ho aj tak predajú. Každopádne budúci rok si ho pozorne všímajte (aktualizácia: Beridze je len na hosťovaní z KAA). Z môjho pohľadu Trenčín potrebuje trošku posilniť, ale hlavne potrebujú štadión. Ale to ešte asi veľa vody pretečie vo Váhu. 

Priemerná návštevnosť: 2278 divákov (4. miesto)

3. miesto - MFK Ružomberok

Zdá sa že aj v Ružomberku sa niečo deje. Majú kvalitného trénera (Hrnčár, pozn.), nejaká koncepcia tam je tiež, majú vyvážené mužstvo a klubovú ikononu Mareka Saparu. Keď si toto všetko dáme dokopy, tak je to sympatické tretie miesto. Mali veľmi peknú sezónu, a dokázali to poctivou mravenčou prácou. Osobne neočakávam nejaký výrazný zápis v predkolách EL, ale Ružomberok si Európu po tejto sezóne absolútne zaslúži. Bude to ešte o to tažšie, že Slovan im hneď po poslednom kole zobral najlepšieho hráča, Mareša. Tak ako v Trenčíne, aj v Ružomberku musia posilniť káder, ak sa chcú udržať na vrchných priečkach tabuľky. Chcelo by to tiež viacej divákov na tribúnach. 

Priemerná návštevnosť: 1753 divákov (6. miesto)

 

2. miesto - ŠK Slovan Bratislava

Slovan mal tiež sezónu ako na hojdačke. Po nepresvedčivých výkonoch vyhodili cyperského trénera Papaneviemakosaužvolal. Prišiel Vukomanovič. Bežný fanúšik Slovana si opäť povedal, ďalší balkánec, takých tu už máme dosť. Avšak niečo sa v Slovane zmenilo. Vysadili typickú slovanistickú antikoncepciu, a zrazu to prinieslo plody. Nový tréner začal dosahovať výsledky, a v diaľke sme naozaj mohli zazrieť náznak koncepčnej práce. Šancu tiež dostalo aj pár odchovancov. Keď na jeseň odstúpila Myjava, najviac to pomohlo Slovanu. Zasvietila nádej na titul. Tá však zhasla po prehre v Žiline. Takže Slovan si nakoniec celkom slušne dokráčal po druhé miesto a miestenku do EL. Vyhral ale pohár, aj keď si myslím, že s takým žrebom by vyhralo hociktoré mužstvo z hornej polovice tabuľky. Soumah vyhral polku zlatej kopačky. Mohol ju mať aj celú, keby premenil penaltu v poslednom zápase. Odišiel Priskin, a prišiel Mareš z Ružomberka. Otázne je čo bude s Vittekom. Možno si počká na slávnostný výkop na novom Tehelnom Poli (áno, už ho naozaj stavajú), a zavesí kopačky na klinec. Za zmienku stojí tiež fakt, že Slovan mal najhoršiu návštevnosť v celej lige. Ani tisicka v priemere.  

 Priemerná návštevnosť: 953 divákov (11. miesto)

 

1. miesto - MŠK Žilina

One team show. Aj takto by sa dalo charakterizovať pôsobenie Žiliny v tejto sezóne. Titul titulov. Okrem možno dvoch kôl na jar, išla Žilina bez výraznejšieho zaváhania. Bili jedného súpera za druhým. Dunajskej dali 6 kusov, Trnave a Michalovciam po 7. Hlohovský získal druhú polku zlatej kopačky. Titul je teda v správnych rukách. Jedinou škvrnou je však fanúšikovská podpora. Tak málo divákov si títo hráči nezaslúžili. Celú sezónu dreli, bavili celé Slovensko, ale odmenou je im prázdny štadión. Želám im aby sa niečo v tomto smere zmenilo.  

Priemerná návštevnosť: 2925 divákov (3. miesto)

 

Moja ideálna jedenástka (4-4-2)

Jakubech (TT)

Živkovič (DAC) - Vavro (ZA) - Saláta (SBA) - Holúbek (ZA)

Priskin (SBA) - Beridze (TN) - Soumah (SBA) - Hlohovský (ZA)

Šafranko (DAC) - Mareš (RK)

 

PS: Ak sa vám môj článok páčil budem rád, ak ho budete zdieľať, alebo mi zvýšite karmu. Ďakujem.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?