Zhrnutie Fortuna ligy 2016/2017 - 1. časť

Autor: Gabriel Vass | 29.5.2017 o 16:59 | (upravené 30.5.2017 o 9:01) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  469x

Skončilo nám posledné kolo tohto ročníka Fortuna ligy. Poďme sa teda pozrieť čo sa udialo v tomto ročníku, ktorý sa právom dá nazvať, zaujímavý

Žilinská dominancia a boj ostatných o Európu

Žilina podľa mňa získala titul všetkých titulov. Tak dominantný tím sme v našej lige už dávno nevideli. Umocňuje to fakt, že úspech nedosiahli kúpou drahých hráčov, ale systematickou prácou. Guľa dostal dlhodobú zmluvu, a hlavne čas. Pred dvoma rokmi boli v podstate fackovacím panákom ligy, vydržali, a tento rok to všetkým natreli. V tabuľke po Žiline dlho nič, a potom Slovan. Opäť to začalo typicky belaso: Nakúpime a uvidíme. Lenže dáko nebolo vidieť, tak prišiel Vukomanovič (či jak sa volá), a na ten Slovan sa celkom aj dalo pozerať. Priniesol nejaké náznaky koncepcie, otázne je či mu Kmotor dá čas, alebo opäť nakúpi u konkurencie (už to začalo, napr. Mareš z RK). 

Po Slovane dlho nič, a potom tí ostatní. Dávno sme nemali tak napínavý boj o EL ako tento rok. Do posledného kola boli v hre 4 tímy: Ruža, Trenčín, Dunajská a Podbrezová. Miestenku nakoniec získali Ružomberok a Trenčín. Ružomberok úplne zaslúžene, páčila sa mi ich bojovnosť a že si potichučky išli za svojim cieľom. Trenčín po letnom výpredaji na jar zabral a dáko tu Európu nakoniec ukopali. Nič úžasné tento rok nedosiahli. Podľa mňa najmenej výrazný tím tohto ročníka. Čierny Peter napokon ostal v rukách Dunajskej a Podbrezovej. V Dunajskej ešte dlho budú spomínať na stratené body doma s Podbrezovou, a následný výbuch v Prešove. Podbrezová zistila že nie je slovenský Leicester a môžu byť vďační aj za to 5. miesto, pretože to čo predviedli na jar bola hotová katastrofa. 

 

Kauza Myjava

Všetkým, čo sledujú dianie v domácej lige, určite vybilo dych, keď po jesennej časti ohlásili myjavčania svoj odchod z Fortuna ligy. To už len oni vedia, či to bolo nutné, alebo to zrelo už dlhšie. Každopádne zápas proti Slovanu im na to pekne zahral do karát, pocítili krivdu a rozhodli sa takto. Samozrejme každý má právo povedať dosť, ale mne osobne sa tento štýl nepáčil. Nevidím do toho hlbšie, takže to bližšie neviem komentovať. Lige to však na kredite určite nepridalo. Keby klub skrachoval, v pohode, stane sa, ale asi nikde inde v Európe sa toto neudialo. Btw, minulý rok takto skončili aj Borčice. 

 

Štadióny

Ďalšie negatívum pre ligu bolo, že hádam polka mužstiev sa zahrala na kočovníkov. V Dunajskej sa to celkom ešte dá pochopiť. Keď sa stavia, tak sa stavia. Žlto-modrí našli svoj dočasný domov v Senci. Je však otázne, či sa to dá nazvať domovom, keď tam nevyhrali ani raz. Dokonca od Žiliny dostali riadny nákup (0:6). Ďalšími kočovníkmi boli Michalovce. Nedostali licenciu a celú jar hrali, ako by som to povedal..., no kde sa dalo. Niekedy v Poprade, občas v Žiline, potom v Dunajskej, a sezónu zakončili výletom do Bratislavy.  Prešov našiel svoj azyl v Poprade. Zatvorili im štadión, lebo ževraj im idú stavať nový. Jedného krásneho dňa hádam aj začnú. Keby bolo toľko ochotných ľudí ako počet vizualizácií, už dávno tam stojí San Siro. Posledným tímom do partie je Trnava. Človeku sa až rozum zastavuje, čo sa deje v tom klube (nič proti). Kedy že otvorili City Arénu? Pred rokom a pol? Ale oni musia vymeniť trávnik, lebo je akýsi nekvalitný. Nikto by nič nepovedal, keby to spravia napríklad v Ružomberku, alebo v Podbrezovej, alebo hocikde inde. Ale meniť trávnik, keď ho len pred časom pokladali? Veď tie Moravce sú kamaráti a môžeme hrať u nich kedy sa nám len zachce. Aj Real Madrid  predsa chodí na turné po Ázii. 

Ku tým štadiónom ešte pár poznámok. V Dunajskej majú zatiaľ len polku štadióna, ale aj tak je to momentálne náš druhý najmodernejší stánok, po Trnave. Oskar však sľúbil otvoriť tretiu tribúnu na začiatok novej sezóny. Kapacita sa tak zvýši zo súčasných 6800 na cca 11 000. Vyzerá to tak, že čo sa týka štadiónov, tak sme na dobrej ceste. Okrem Dunajskej a Trnavy sa "stánkom ktorý sa oplatí odfotiť" môže pýšiť ešte Žilina, Senica a Zlaté Moravce. Obstojne to vyzerá v Ružomberku, Michalovciach (ak sa raz vrátia domov), a v Podbrezovej. Pasienky a Na Sihoti (Trenčín) sa nedajú nazvať štadiónmi. V Trenčíne je situácia podobná ako v Prešove. Snáď to príde skôr ako D1 do Košíc. Slovan si musí ešte nejaký ten mesiac počkať, a bude dobre. Prešov nespomínam, pretože oni štadión v podstate nemajú. 

Mladá liga

Ako som už v jednom mojom článku napísal, Fortuna liga je 4. najmladšia prvoligová súťaž v Európe. Hľadal som ten článok, kde som to čítal, ale nevedel som ho už nájsť. Hádam mi to prepáčite. Toto je naozaj veľmi dobrá vec pre našu ligu. Hráči už neodchádzajú v 15tich do zahraničia ako v minulosti. Čerpá z toho aj reprezentácia U21, a aj kluby, ktoré sa tým zviditeľnia v očiach skautov. Následne vedia predať svojich mladých hráčov, keď kvalitatívne prerastú našu ligu. Je to vidno skoro v každom klube, najviac však v Žiline, Trenčíne, Dunajskej, ale aj v Trnave a Senici. Tam však skorej preto, lebo na starších a drahších hráčov jednoducho peniaze nemajú. Dúfam že sa mladíci ukážu verejnosti na ME do 21 rokov v Poľsku. 

V ďalšej časti sa budem venovať jednotlivým klubom a ich pôsobeniu v tomto ročníku...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?