reklama

Patrí dvadsiatka do Extraligy?

Keď už sme (konečne) vo fáze riešenia budúcnosti hokeja na Slovensku, naskytá sa mi otázka, či je dobré mať tím U20 v hokejovej Tipsport Lige.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Poviem na rovinu svoj osobný názor: Nie, nie je to dobré.

Projekt HK Orange 20 vznikol v roku 2007, tj. pred 10 rokmi. Cieľom bola centralizovaná príprava hráčov na každoročné MS. Iným slovom, nech sa chlapci spoznajú, nech si nacvičia hru, natrénujú signály, atď a potom budú konkurencieschopnejší na majstrovstvách sveta juniorov. Žiaľ, za týchto 10 rokov sme dosiahli v podstate len dva úspechy. Prvým bolo 4. miesto v Ottawe v roku 2009, kde sme mali hráčov ako Tatar, Pánik, Janus, Viedenský, atď. Druhým bol bronzový šampionát z roku 2015 (Montréal a Toronto), kde sme mali hráčov ako Réway, Skalický, Rosandič, Cehlárik, atď. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za 10 rokov je to celkom málo, nie? Samozrejme treba uznať že Kanada, Rusko, prípadne USA sú niekde inde. Či už v hráčskej základni, zázemí, kvalite juniorských súťaží, atď. Keď však máme projekt, ktorý má za cieľ úspech na MS, a za 10 rokov uhrajú 2x semifinále, tak niekde je chyba. Nižšie skúsim pomenovať čo bolo príčinou neúspechu a čo sa dá spraviť pre to aby sa to zlepšilo. 

- Máme projekt HK Orange 20 v extralige, ale ťahúňmi konečnej nominácie sú legionári, ktorí hrájú buď za morom, alebo niekde vo švédsku, prípadne v českých kluboch. 

- Mladí hráči, ktorí vyčnievajú, aj tak hrajú v (kvalitnejších) tímoch extraligy. Uvediem príklad Černáka a R. Bondru, ktorí mali celkom slušný ice-time v Košiciach. V HK Orange 20 potom hrajú tí, ktorí majú juniorský vek ale nedokázali si vybojovať miesto v Áčku svojho materského klubu. Takýchto hráčov zozbierajú a hodia do jedného klubu, a nazvú to "centralizovaná príprava". 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- HK Orange 20 je, priznajme si, fackovacím panákom, aj v extralige. Posledné dve sezóny hrali aj v I. lige, kde tie výsledky boli lepšie, ale tam v podstate hrali proti poloprofesionálom. Celá ich hra v extralige vyzerá presne tak isto ako na MS: Musíme brániť jak o život, lebo dostaneme 10 kusov. Hráč, ktorý je v juniorskom veku, by mal dostať šancu ukázať svoju kreativitu, musí sa naučiť dávať góly nielen v doraste, ale aj proti mužom a tímom ktoré majú prepracovanejší systém ako v juniorke. Lenže keď raz dostane príkaz brániť, nemá kedy tie góly dávať. Celý zápas je vo svojej obrannej tretine, a keď ubráni súperovu akciu, môže ísť akurát tak striedať. Potom to tak aj vyzerá na MS, kde je to o jednom zápase, kde treba dať viac gólov ako súper (väčšínou nejaké Lotyšsko, Bielorusko alebo Nemecko). Ostatné treba prežiť bez hanby, nech to nie je debakel. A potom sa 2x za 10 rokov stane, že príde veľa chlapcov z Kanady, prípadne z extraligových tímov a uhrá sa nejaké semi. A na dva roky sú všetci spokojní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Mladý hráč potrebuje vodcu, niekoho kto je prirodzenou autoritou, niekoho od koho sa môže učiť. Niekoho, kto mu poradí, kde sa má pohybovať, kde sa postaviť aby vedel predvídať kam pôjde puk, ako ho získať čo najefektívnejšíe, atď. Ale zároveň aj niekoho, kto ho zvozí pod čiernu zem, ak zle vyhodi puk, ak spraví zbytočný icing alebo zbytočný faul v kľúčovom momente zápasu. Tréner ťa veci naučí, vysvetlí, ale najlepšie je to štýlom: kukaj a uč sa. A to dokáže zabezpečiť len skúsený hráč, ktorý už niečo v kariére zažil (najlepšie reprezentant alebo bývalý hráč NHL). V HK Orange 20 sú si v podstate všetci rovní. Chalani v jednom veku okolo 18-19 rokov. Kapitánom je niekto, kto je šikovnejší a nešiel za more alebo do extraligového tímu. Lenže keď na teba zareve kapitán, ktorý je tvojim rovesníkom, tak si to nezoberieš tak k srdcu, ako keď na teba zarevú Nagy, Surový, Suchý, Mezei, a spol. Hráč, ktorý chce na sebe makať, sa po hubovej polievke od spomínaných hráčov bude hanbiť ako pes, a na ďalšom tréningu alebo zápase zoderie nože len aby svoju chybu alebo reputáciu napravil. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Keď hrá mladý hráč v extraligovom klube, tak je nahraditeľný. Hráš slabo? Nemakáš? Zoženieme ďalšieho na tvoje miesto. Takéhoto hráča, ktorý hrá za HK Orange, a patrí k tým lepším v tíme, ťažko nahradiť niekým adekvátnym. Keďže v tom tíme nehrajú tí najlepší mladí hokejisti na Slovensku. Preto keď hrá mladík v extralige, tak si svoju šancu váži, a dvakrát si rozmyslí čí vypustí súboj o puk. 

Čo spraviť aby sme mali lepšie výsledky na MS juniorov?

Dať šancu mladým učiť sa od starších. Ja osobne by som zaviedol povinnosť minimálne dvoch, a možno aj troch hráčov na súpiske pre zápas Tipsport ligy. V KHL je pravidlo mať aspoň jedného hráča na súpiske, ktorý má 20 a menej rokov.

Ak sú tí hráči kvalitní, v extraligovom klube sa nestratia. A ak sa stratia, tak nemajú čo hľadať v extralige. A hráč ktorý nemá čo hľadať v našej extralige, týmpádom nemá čo hľadať ani na MS, kde hrá proti draftovým jednotkám pre NHL. Príkladom môžu byť už spomenutí Černák s Bondrom, ale aj Rosandič alebo aj Tatar toho času vo Zvolene. 

Gabriel Vass

Gabriel Vass

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členom redakcie športového portálu Takurcitee.skZaujímam sa najmä o šport a cestovanie. Som bývalý futbalista dedinskej úrovne a momentálne hrávam už niekoľko rokov partičkový hokej a amatérsku florbalovú ligu.Rád cestujem, a mojim osobným cieľom je navštíviť každé hlavné mesto Európy. Zatiaľ som na čísle 14. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu