DAC vo Fortuna lige

Autor: Gabriel Vass | 15.5.2017 o 13:38 | (upravené 15.5.2017 o 21:30) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  2482x

Tento článok je primárne venovaný futbalovému klubu DAC Dunajská Streda. Chcel by som vysvetliť niekoľko tém, ktoré bežný fanúšik možno nevie a napísať svoj osobný názor na ne. 

Na úvod zopár slov o slovenskom futbale. Vyzerá to tak, že slovenskému futbalu pomaličky svitá na lepšie časy. Samozrejme nie sme veľmoc, ale keď to porovnám so situáciou spred 10. rokov, tak sme o dosť ďalej. Reprezentácia, ak má dobrý deň, dokáže poraziť aj veľké futbalové krajiny. 

V našej lige je to také všelijaké, ale tiež je tam vidno posun vpred. Niektoré kluby pochopili, že ak chcú byť úspešné, musia svoj "dom" budovať od základov, a nie od komína. Zistili to napríklad v Žiline, Trenčíne, ale konečne aj v Dunajskej Strede. Niekde som minule čítal, že Fortuna liga má 4. najmladší vekový priemer hráčov z Európskych líg. To je obrovské pozitívum. Dajme šancu mladým hráčom v lige, a keď vyrastú, kluby ich vedia v správny čas predať do Európy. Kedysi talenty právom utekali vo svojich 15tich rokoch do anglicka (Stoch, Weiss, Mak) lebo tu nemali šancu na rozvinutie talentu. Kluby pracovali bez koncepcie. V posledných rokoch však nastupuje trend, vyskúšať si ligu aspoň rok alebo dva, a potom sa posunúť ďalej, lebo ligu výkonnostne prerástli (Škriniar, Bénes, Bero, Lobotka). Kluby získajú viac financií z ich predaja, hráči majú skúsenosti so seniorským futbalom a odrazí sa to aj v reprezentácii U21. Stačí sa pozrieť koľko ligistov bolo v mužstve dvadsaťjednotky, ktoré porážalo tímy ako Holandsko a Turecko na počkanie. Poďme však k téme DAC. 

Dunajská Streda. Áno, to je presne to Slovákmi často nenávidené mesto niekde na predmestí Komárna. Chcel by som Vám povedať, že mám maďarskú národnosť, celá moja rodina má maďarských predkov, ale som občanom Slovenskej republiky a nechcel by som mať iné občianstvo. Žijem pri Šamoríne, fandím Dunajskej Strede, avšak nechodím ovešaný národnostnými symbolmi, lebo sa mi to nepáči, keď tým jeden národ uráža druhý. Áno, národná hrdosť je dobrá vec, a z nej si Slováci môžu brať príklad z Maďarov, na druhej strane niektorí fanúšikovia to robia preto, aby urazili druhý národ. 

V Dunajskej sa konečne začal robiť futbal pre ľudí. Po všelijakých pochybných majiteľoch (pred pár rokmi tu boli nejakí neznámi arabskí šejkovia) sa futbalu v Žitnom ostrove chopil Oskar Világi. Veľa ľudí zakrúti hlavou a povie si: ďalší Poloboh, Mafián, pán Rovnejší, Kšeftár,... Možno je. Neviem, to je už vec názoru. Slovan má Kmotríka, Trnava má Poóra, Dunajská má Világiho. Všetci traja majú možno napchaté vrecká, rôzne konexie, atď. Viete však aký je rozdiel medzi nimi? Choďte na zápas Slovana alebo Trnavy a spýtajte sa fanúšikov, čo si myslia o svojich majiteľoch. Pekné slová určite počuť nebudete. Ako je to možné? Veď Trnava má krásny štadión, Slovan ten svoj práve stavia. Problém je však v tom, že tí dvaja majú svoje kluby ako hračky, ale najmä ako práčku peňazí. Je im jedno čo svojim fanúšikom ponúknu, nezaujímajú ich. Tu však ide hlavne o vzťah: majiteľ - fanúšik. V Dunajskej je to iné. Világi má rád svoj klub, váži si svojich fanúšikov, a robí svoj futbalový biznis zo srdca. Keď som pred pár týždňami stál pri vstupe na štadión, začul som takého postaršieho pána ako hovorí svojmu kamarátovi: Pán Boh nám dal takýto krásny štadión a takého majiteľa. Ľudia ho jednoducho majú radi, lebo sa k nim nespráva ako k psom a poddaným. Koľkokrát ste videli Poóra alebo Kmotríka prechádzať sa medzi fanúšikmi počas prestávky. Ja Világiho vidím na každom zápase, zhovára sa s ľuďmi, dáva rozhovory do médií, atď. Ako som vravel, v Dunajskej začali budovať niečo veľké. Nie však zbrklo, ale majú to premyslené. Kapitál tam je, ten však má aj Slovan, a pozrite ako to tam vyzerá. Klub plný žoldnierov a bez záväzkov voči fanúšikom.  

Pred časom som čítal rozhovor s majiteľom. Berie tento klub veľmi seriózne a citlivo. Pri budovaní klubu dbá na detaily. Predtým ako odštartoval celý tento projekt, osobne pochodil Európu aby získal poznatky, okrem iného si bol pozrieť aj napr. akadémiu St. Etiéne vo Francúzsku. Štadión dal navrhnúť slovenskej firme, slovenskému architektovi. Na predmestí DS rastie nová akadémia. Bude mať 8 prírodných ihrísk, dve umelé ihriská, kondičný okruh otvorený aj krytý, piesková tréningová plocha pre brankárov, 145-metrová šprintérska tartanová dráha a bežecký okruh okolo areálu (895m). Rastie tiež DAC Aréna, momentálne má kapacitu okolo 6800 miest + cca 300 miest na starej tribúne ako hosťovský sektor. Nová hlavná tribúna má byť k dispozícii už na začiatok novej sezóny (2017/18). 

Čo sa týka hráčskeho kádra, je to také všelijaké. Základná 11-tka však vyzerá dobre. Podľa môjho názoru máme veľmi dobrú obranu. Chcem vyzdvihnúť jej nízky vekový priemer. Poďme sa na to pozrieť detailnejšie. V bránke Slávik (23), potom obrancovia Živković (22), Šatka (22), Huk (22), Davis (26). Šatka by mal byť dokonca ťahúňom obrany na nadchádzajúcich ME U21, spoločne so Škriniarom. Živković aj Davis sú kvalitní krajní obrancovia s ofenzívnymi chúťkami. Pri Davisovi je zaujúmavé, že na obrancu má veľmi dobrú techniku. Horšie je na tom už lavička. Keď sa niekto zo základu zraní, je veľmi ťažké nájsť adekvátnu náhradu. Chcem ale opäť pripomenúť koncepciu. Sám tréner Csaba László počas jesennej prestávky povedal, že je ťažké nájsť v zime kvalitnú posilu, lebo všetci sú pod zmluvou. A nehodlá vyhadzovať peniaze, radšej si počká do leta. Skúste si to porovnať so Slovanom, kde sa chvíľu nedarí a menia polku mužstva. DAC sa na jeseň nedarilo, prišiel kvalitný tréner, mužstvo ostalo po kope a začalo sa pracovať koncepčne. Výsledok je zatiaľ 15 zápasov v lige bez prehry. Pevne však verím že v lete príde ešte nejaká tá kvalita. A za 2-3 roky už tiež budeme môcť počítať aj s prvými lastovičkami z akadémie. V zime nám prišiel na hosťovanie z Newcastlu Šatka. Verím že sa im ho podarí v lete udržať. Momentálne je to náš najlepší hráč. A to hrá chalan za dvadsaťjednotku. 

DAC tŕňom v oku

V poslednom čase sa v diskusiách pod článkami objavujú komentáre že Dunajská nemá čo robiť v slovenskej lige. Nech si idú hrať maďarskú ligu, ľudia tam fandia po maďarsky, púšťajú tam maďarskú hymnu, vnášajú na tribúny národnostné a najmä zakázané symboly, atď. Chcel by som sa vyjadriť k týmto príspevkom.

- pokiaľ viem tak Dunajská Streda je stále mesto na území Slovenskej republiky, takže nevidím dôvod prečo by nemohli hrať Fortuna ligu. 

- ľudia fandia po maďarsky, lebo je to ich materinský jazyk. Nejdem riešiť historické témy, ale len taký poznatok, DS bola v celej svojej histórii súčasťou maďarského územia v Uhorsku (do Trianonskej dohody). Takže je logické že je tam veľa maďarsky hovoriacich ľudí a majú svoje väzby s Maďarskom. Každý však môže rozprávať jazykom, akým chce. Dokonca v EÚ je jazyk každého členského štátu úradným jazykom v hociktorej členskej krajine. Choďte napríklad do Srbska a bežne budete počuť slovenčinu vo Vojvodine. Na severe Rumunska sa stretnete s Maďarčinou. 

- Maďarská hymna: toto je veľký omyl a mýtus, že sa tam púšťa maďarská hymna. Spievajú ju fanúšikovia, bez akéhokoľvek doprovodu a klub s tým nič nemá spoločné. Je to dlhoročná tradícia. Bez ohľadu na to či tu príde hrať Slovan, alebo Prešov. 

- Zakázané predmety a symboly: pozrel som si zákon o organizovaní športových podujatí (1/2014 Z.z.). Paragraf 6, odsek j: "Organizátor podujatia je povinný zabezpečiť, aby sa pri domácich podujatiach nepoužívali štátne symboly cudzích štátov alebo ich predchodcov znevažujúcim spôsobom alebo iným spôsobom, ktorým možno podnecovať k narušeniu verejného poriadku alebo ohrozeniu riadneho priebehu podujatia,"

Pokiaľ viem, vlajka akéhokoľvek štátu nie je znevažujúca (možno okrem ISIS). Nikde nie je napísané že štátny symbol je niečo zlé. Ak pôjdem napríklad na zápas Neapolu, podporiť Hamšíka a zdvihnem slovenskú vlajku, tak vtedy je to v poriadku? Je to vlajka cudzieho štátu. Keď však niekto vytiahne maďarskú vlajku na zápase DAC, tak ich treba vylúčiť z ligy lebo tam to nemá čo hladať? Nemyslím si. Pokiaľ tieto symboly nie sú prezentované tak, že znevažujú a urážajú iný národ tak je to v poriadku (v súlade so zákonom). Aby som však nebol len pozitívny, na zápasoch DAC sa nájdu aj takí ľudia, čo idú provokovať a hanobia Slovensko. Toto treba riešiť, a nie nejaké vlajky a hymny, ktoré prezentujú pretože sú hrdí na svojich predkov a na svoju históriu. Chuligáni však nepatria na štadión. 

Ľudia v DS chodia na futbal vo veľkom počte. Dovolím si povedať že momentálne majú fanúšikov, akých im môže celé Slovensko závidieť. Hráčom sa hrá výborne, v pozápasových rozhovoroch povedali Šafranko a Pačinda, že prajú kazdému hráčovi aby mohol zažiť to, čo oni práve prežívajú v Dunajskej. A to sú Slovácia ako repa. Ako je možné že im nevadí maďarčina na tribúnach? 

DAC dvakrát počas jari vypredal štadión (vyše 7000). Neviem kedy naposledy bol v slovenskej lige vypredaný nejaký zápas. Duel proti Slovanu bol mesiac dopredu vypredaný. Proti Podbrezovej tri dni pred. Dokonca po informácií, že hostia neprídu, uvolnili ďalších 200 lístkov na starú tribúnu, do hosťovského sektora. Predaj bol spustený v deň zápasu o 11:00. O pol hodiny pokladne hlásili: Sektor hostí je vypredaný. Ináč sa návštevy pohybujú medzi 5000 a 6500. 

Atmosféra počas zápasu (DAC - PDB)Atmosféra počas zápasu (DAC - PDB)

Môj postreh na záver. Robme futbal pre ľudí, a oni sa odvďačia. Rozhodujú detaily, ako vášeň pre klub zo strany majiteľa, vzťah s fanúšikmi, kvalitný tréner, zázemie,... A fanúšikovia si cestu na štadión nájdu. Futbal sa hrá pre ľudí. Keď nie sú ľudia, tak je to len práčka peňazí.

Ak chcete zažiť pekné popoludnie, nájdite si cestu do DAC Arény a presvedčíte sa sami.  

PS: Je mi veľmi ľúto žilinských futbalistov, vyhrali ligu tak ako asi nikto pred nimi, bili súperov ako len chceli, a odmenou je im prázdny štadión. Niekde je chyba, ktorú treba riešiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Slovenský cyklista opäť zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Trump je tým najhorším spojením Danka s Gašparovičom

Metafory zlyhávajú.


Už ste čítali?